Kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT)

Kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT) ir psihoterapijas veids, kas palīdz cilvēkam saprast, ko viņš domā par sevi, pasauli un citiem cilvēkiem un kā tas, ko viņš domā, ietekmē viņa sajūtas un rīcību. Saskatot saistību starp domām, jūtām un uzvedību un mainot nederīgus, traucējošus (maladatīvus) domāšanas veidus, KBT palīdz klientam pašam nonākt līdz jauniem savas problēmas risināšanas veidiem.

Kognitīvi biheiviorālajā terapijā sarunas starp klientu un terapeitu parasti nav vērstas uz pagātni, bērnību, kā tas ir dažās psihoterapijas jomās. Bērnības pieredze tiek aplūkota tik daudz, lai izprastu tās ietekmi uz pašreizējām problēmām. Galvenokārt sarunas koncentrējas uz cilvēka grūtībām, problēmām un panākumiem, kas ir pašlaik, un uz prasmēm, kuras personai nepieciešams apgūt, lai risinātu savas grūtības.

Psihoterapijas speciālists

Psihoterapijas speciālists ir sertificēts profesionālis ar profesionālu izglītību konkrētā psihoterapijas virzienā, kurš veic praktisku psihoterapeitisku darbu. Psihoterapijas speciālistam pirms kāda psihoterapijas virziena apgūšanas ir jāiegūst maģistra grāds psiholoģijā. Plašāk.

Psihoterapija

Psihoterapija ir ilgstošs process, jo pārmaiņas cilvēka personībā notiek ļoti lēnām. Pie psihoterapeita vērts pieteikties tad, ja cilvēks vairākkārt pamana, ka atkārto vienas un tās pašas kļūdas, nevar izveidot ilgstošas tuvas attiecības ar citiem cilvēkiem, slikti jūtas pats ar sevi u.tml. Plašāk lasi Iekšlietu ministrijas veselības un sporta centra sagatavotajā materiālā šeit.

Kognitīvi biheiviorālās terapijas efektivitāte ir konstatēta, ārstējot arī dažādus medicīniska rakstura traucējumus, piemēram, tā palīdz kā papildterapija hroniska noguruma sindroma, kairinātā zarnu sindroma, hipertensijas, fibromialģijas, onkoloģisko saslimšanu, diabēta, migrēnas un citu hronisku sāpju, traucējumu gadījumos.

KBT ir piemērota:

  • trauksmes (fobijas, veģetatīvā distonija, panika, obsesīvi kompulsīvi traucējumi),
  • depresijas,
  • ēšanas traucējumu (anoreksija, bulīmija, pārēšanās),
  • pārmērīga kautrīguma, zema pašvērtējuma,
  • atkarību problēmu
  • un citos gadījumos.

Informācija sagatavota, atsaucoties uz Latvijas Kognitīvi biheiviorālās terapijas asociācijas mājaslapā (kbt.lv) ievietoto informāciju.

Sazinies ar mums